HIZLANDIRILMIŞ GAZETECİLİK DERSİ…

Sosyal medya araçları (facebook, instagram, twitter vb.) ve Medya kuruluşları arasındaki farkı soran bir okuyucumuza cevaben tüm okuyucularımızı bilgilendirmek için sizlere kısaca mesleğimi anlattım.

Bir gazetecinin en doğal hakkı olan haber yapma, soru sorma ve eleştirme hakkı, halkın haber alma hürriyetinden ortaya çıkmıştır. Dünyada birçok gazeteci bu hakkını kullanarak bu kutsal göreve hizmet etmektedir. Gazeteci merak ettiği bir olay için soru sorar ve bunun için kimseden izin almadığı gibi bunun hesabını da kimseye vermez. Bu, bu mesleğin bir gereğidir.

Her soru bir cevap ortaya çıkarır düşüncesiyle soru sorulan muhataba cevap hakkı verilir. (Bu cevap hakkı bir kanundur) Bizim için haber burada bitmez. Eğer gazeteci haberi burada bitirirse yaptığı iş eksiktir. Bir süre beklenir, haberin devamında cevap hakkı olan muhatap açıklama yapmazsa cevap vermekten kaçınıldı diye, yaparsa konuyla ilgili şunları söyledi diye habere devam edilir. Burada ki amaç halkı durum hakkında bilgilendirmektir. Çünkü tekrar ediyorum halkın haber alma özgürlüğü kanunlar ile sabittir. Bu kutsal ama bir o kadar da zor olan görevi üstlenenlerde gazetecilerdir.

Sosyal medya profilleri ile medya kuruluşunu burada karıştırmamak gerekir. Sosyal medya da kişiler kendi sayfalarında sadece kendi arkadaşlarına bir bilgiyi yayabilirler. Bu bilgilerin ise doğruluğu, yanlışlığı, objektif veya etiklik durumu sorgulanmaz. Biz medya organları da tam olarak burada diğerlerinden ayrılırız.  Öncelikle bizler bu iş için eğitim alırız. Bu eğitimler İletişim Fakültelerinden verildiği gibi iyi bir gazetecinin yanında uzun yıllar çalışarak ta eğitim alınabilir. Bizde haberler kanıtlara dayandırılır. Olaylara çift taraflı bakılır. Cevap hakkı verilir. Haberler etik süzgecinden geçirilir. Yorum ve köşe yazıları ise eleştirir, soru sorar, cevap arar, yorum yapar.

VE GAZETECİ YAZDIĞI HER KELİMENİN HESABINI VERECEĞİNİ BİLEREK YAZAR!

Tüm okuyucularımın yeni yılını kutlar, hepinize yeni yılda sağlık ve mutluluk temenni ederim.

Saygılarımla…

Ferhat TUTAK

YORUM YAZ

www.gazetee.com