Rüyada görülen baş, insanın otoritesi ve elinin altında bulunan sermayesidir. Başının büyüklüğü şerefinin fazlalığına, küçüklüğü de noksanlığına yorumlanır. Bir kimse rüyada kendisinin iki yahut üç başı olduğunu görse, eğer mücadele halinde ise düşmanına galip gelir, fakirse zengin olur, zengin ise salih bir evladı olur. Bekar ise evlenir ve muradına erer.

Bir kimse rüyada başının arslan başına döndüğünü görürse mal ve mülk sahibi olur. Eğer köpek, eşek veya at başına döndüğünü görürse sıkıntı ve meşakkate düşer. Rüyada başını eğik gören işlediği hatalardan dolayı pişmanlık duyar. Başını açık gören tehlikelerden korunur. İki, üç başlı olduğunu görmek, zafere, zenginliğe, mutlu evliliğe ve hayırlı evlada işarettir.

Rüyada başın kesildiğini ve tekrar alınıp yerine konduğunu görmek, hayat kavgasında başarılı olmaya işarettir.

Başında yara ve bere görmek, hastalığa

Birisinin başını kesmek, iş hayatının iyi geçeceğine

Birinin başını kırmak, üzüntüye

Başını traş ettirmek ise kazançlı işe işaret sayılır.

Rüyada baş görmek, devlet büyüğüne işarettir. Elinde kesik bir baş olduğunu

görmek, bir büyük adamın elinden tutacağına ve ona hay ır ve menfaat kapılarını açacağına delalet eder. Boğazı kesilmediği halde başının vücudundan ayrıldığını gören büyüklerinden veya anne ve babasından ayrılır. Boynu kesilerek başının vücudundan ayrıldığını gören, eğer zengin ise daha zenginleşir; fakirse zengin olur; memur veya işçi ise aylığı ve kazancı artar; borçlu ise borcunu öder, sıkıntıda ise bundan kurtulur ve feraha çıkar. Bir insanın kendi başını gölgesinde veya aynada görmesi çok mal ile tabir edilir. Bir ölü başını veya kemiklerinden bir kısmını görmek, bir büyüğünden yardım görmeye işarettir. Kendi başından başka bir başı daha olduğunu görmek, beşşekilde yorumlanır; uzun ömür, işlerinde kolaylık, iyi bir son, bir şirkete katılma, büyüklere yakın olma. Başının yarıldığını veya yaralandığını veya kırıldığını görmek de üç şekilde yorumlanır; çocuk, miras, üstünlük.

Başının insandan gayri bir yaratığın başı olduğunu görmek, hayır ve menfaatle yorumlanır. Rüyada başın büyümesi şeref ve yükselişe, küçülmesi ise bunun aksine işarettir.