Rüyada anahtar görmek, rızka yardımı ve ilim kapısını açmaya delalet eder. Özellikle kendisiyle beraber birçok anahtar varsa, rızık ve ilme sahip olmaya yorumlanır. Bazen anahtar evlada,casuslara, yolculuğa, kölelere, kadınlar için

 

kocaya ya da mala işarettir.
Anahtar görmek; düşmanı yenmeye delalet eder. Elinde cennet anahtarı olduğunu gören kimse, ibadet ve ilme sahip olur. Yahut hazine veya miras yoluyla helal mal elde eder.

 

Anahtar, duanın kabul olmasına da delalet eder. Bir kimse elinde birçok anahtar bulunduğunu görse, büyük bir saltanata erişir.
Anahtar, hazinelere de delalet eder. Çünkü hazineler onlarla açılır. Bir kadın rüyada kendisine anahtar bırakıldığını görse, o kadın birisiyle nikahlanır. Rüyada kapıyı güçlükle açtığını gören kimse, kapıyı açıncaya kadar maksadına kavuşamaz.

 

Rüyada anahtar olduğunu görmek, temiz su ile abdest almaya,ibadete delalet eder. Elinden anahtarın düştüğünü gören, namaz kılmakta tembellik eder.
Rüyada anahtar görmek, güç işlerin aşılmasına, kederden kurtulmaya, hastalıktan iyileşmeye, muradın oluşuna, dinde kuvvete, duaların kabulüne, ilim ve marifete işaret eder.

 

Demirden anahtar kuvvet ve gücün belirtisidir. Açmak iyidir, zafere işarettir. Elinde anahtarla olduğunu görenin eline mal geçer. Anahtarla bir yeri açmak, dua ile bir şey istemeye delalet eder.
Rüyasında bir kapıyı açmak için cebinde anahtar aradığını görmek, büyük bir iş kurmak için sermaye veya ortak aradığına, yahut önemli bir davanız için ünlü bir avukat bulmaya çalıştığınıza veya elinize geçen büyük miktarda bir paranızı nasıl değerlendirmeyi düşündüğünüze delalet eder.

 

Başka bir yorumcuya göre, rüyada anahtar görmek, düşünce ile yorumlanır.