Son Dakika! Bakanlık Açıkladı; İŞTE POŞET UYGULAMASININ 4 GÜNLÜK BİLANÇOSU…

Paralı poşet uygulaması hakkında açıklamaya yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Ahmet Varır, “4 günlük uygulama sonucunda plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 70 azaldı.” dedi.

 

Halktan eleştirilerin yanı sıra olumlu tepkilerin de geldiğini söyleyen Varır, Türk milletinin bilinçli bir toplumun olduğunu vurgulayarak, konunun daha da anlaşılmasıyla tepkilerin giderek azalacağını düşündüğünü aktardı.

Uygulamanın başlamasından bu yana bazı rakamları elde etmeye başladıklarını belirten Ahmet Varır, şunları kaydetti:

“‘Daha önce müşteriye yüz birim poşet veriliyordu’ denen yerlerde bu rakamın aşağı yukarı 40’a 50’ye düştüğünü görüyoruz. Tabii ki daha az rakamlarda var. Önümüzdeki süreç içerisinde daha da azaldığını göreceğimizi düşünüyoruz. İlk günün refleksi olsa gerek bazı noktalarda poşet kullanımında yüzde 70’lere varan azalmalar olduğunu görüyoruz. Bu verileri daha sağlıklı hale getirdiğimizde, 10-15 günlük verileri açıkladığımızda daha somut olarak göreceğiz.”

Ahmet Varır, poşetlerin farklı fiyatlarda satılabileceğini, ancak asgari olarak 25 kuruşa satılması gerektiğini vurgulayarak, “Bakanlığımıza yatırılması gereken bir geri kazanım katılım payı var. Bunun üzerinde bir gelir elde ediliyorsa o fazla gelirin de geri kazanım katılım payı olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesaplarına yatırılmasına gerekiyor. Marketlerin poşet üzerinden bir kar elde etmesi söz konusu değil. Böyle bir şeye, getirilen düzenleme müsaade etmiyor.” diye konuştu.

YORUM YAZ

www.gazetee.com