TÜRKİYE’NİN 3’ÜNCÜ CURLİNG SALONU AMASYA’DA

TÜRKİYE’de Erzurum ve Trabzon’dan sonra Amasya’da 2 ay önce yapımına başlanılan 3’üncü curling salonu tamamlandı. Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdullah Kodek, salonun yapımına 1,5 milyon lira harcandığını söyledi.

Türkiye’de Erzurum ve Trabzon’da bulunan curling salonunun 3’üncüsünün yapımı Amasya’da bitirildi. Yeni Amasya Spor Salonu’nun alt katında hizmet verecek olan Curling salonu 2 ay gibi kısa bir süre de tamamlandı. 1,5 milyon liraya mal olan iki ayrı pisti olan salonda hedef geleceğin milli sporcularını yetiştirebilmek.

İL MÜDÜRÜ KODEK: CURLİNG OLİMPİK BİR SPOR

Uzun uğraşlar ve emekler sonucunda curling oyun alanı pistimizin geçici kabulünü yaparak tamamladıklarını belirten Amasya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdullah Kodek, konuşmasında şunları söyledi; “Türkiye’de ilklerden olan bir salon, Türkiye’de 3-4 noktada var, bunlardan bir tanesi bakanlığımız ilimizde planlamıştı. Akabinde Türkiye Curling Federasyonu Başkanı Kenan beyinde çok özel gayretleriyle beraber ilimize böyle bir tesisi kazandırmış olduk. Curling Türkiye’de yeni gündeme gelmeye başlayan bugün Kanada gibi birçok ülkede en popüler spor branşı ama ülkemizde yeni faaliyete geçmeye, duyulmaya başlandı. Aynı zamanda olimpik bir spor, bu çok büyük bir avantaj olimpik spor olması, tabi böyle olimpik bir sporun Türkiye’de yeni canlanmaya başlayan ve tesis sayısı da çok az olan bir sporun bu tesislerden birinin ilimizde yapılmasının ilimize çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

10-15 GÜN SONRA ÖĞRENCİLER ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAK

İl temsilcimizi federasyonumuz atadı. Beden eğitimi öğretmeni Ahmet Arı bu işte oda duayenlerde bir tanesi olduğunu söyleyen İl Müdürü Kodek, “Bununla ilgili ivedi bir şekilde federasyonumuzdan birkaç hafta içinde hakem ve antrenörlük kursu açacağız. Ama curling sporunun ilimizde 2’inci kademe antrenör sayısı da çok az olduğu için altın gibi bulmaktan çok zorlanıyoruz. Bunu da federasyon tarafından ücreti karşılanmak şartı ile bir antrenörü bize Ankara’dan gönderiyor. 10-15 gün içerisinde burada öğrencilerimiz inşallah çalışmalarına başlamış olacaklar” diye konuştu.

İki bölümden oluşan curling salonunun ilk atışını da Amasya Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdullah Kodek yaptı.

Sinan HARMANCI
#Yeşilşehir

YORUM YAZ

www.gazetee.com