Sıfır atık için toplandılar

AMASYA’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında seminer düzenlendi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan önderliğinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve geri kazanımının sağlanmasını içeren proje kapsamında Amasya’da seminer düzenlendi. Proje kapsamında yapılan programa Amasya Valisi Osman Varol, Funda Varol, Tugay Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün ve eşi, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ve eşi, ilçe kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Yıldız ve eşi, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut ile diğer protokol üyeleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan seminer programında öncelikle Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Yahya Kesimal programın açılış konuşmasını gerçekleştirdi.  Ardından Belediye Başkanı Cafer Özdemir konuşmasında Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde gerçekleştirilen sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlardan bahsetti. Amasya Valisi Osman Varol ise, sanayi inkılabı ile ilerleyen sanayileşme ve sağlık sektöründeki gelişmeler sonucunda uzayan insan hayatına paralel olarak doğaya salınan kirlilik ve atık seviyelerinde artış yaşandığını belirtti.

 

Konuşmaların ardından ‘Sıfır Atık’ ile ilgili gerçekleştirilen skeçler beğeni ile izlendi. Ayrıca atıkların dönüşümü, evde ve işyerinde atık yönetimi hakkında sunumlar gerçekleştirildi. Daha sonra projeye katkısı bulunan kurum ve kuruluşlara Vali Varol ve diğer protokol üyeleri tarafından plaketleri verildi. Program, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık’ projesi kapsamında hazırlanan sergi gezilmesinin ardından son buldu.

Haber: Sinan HARMANCI

YORUM YAZ

www.gazetee.com