Öğrenciler çeşmeler projesi ile Türkiye İkincisi oldu

Öğrenciler çeşmeler projesi ile Türkiye İkincisi oldu

AMASYA Macit Zeren Lisesi “İKİ GÖZÜM İKİ ÇEŞME-TARİHİ AMASYA ÇEŞMELERİ” adlı tarih projesi ile Ankara’da yapılan Türkiye finallerinde Türkiye 2’incisi oldular.

50’inci TÜBİTAK Liseler Arası Proje Yarışması için Edebiyat Öğretmeni Mehmet Sarı danışmanlığında Yavuz Selim Sarıbaş ve Emir Kürşat Akdeniz tarafından hazırlanan “İKİ GÖZÜM İKİ ÇEŞME-TARİHİ AMASYA ÇEŞMELERİ” adlı tarih projesi Ankara’da yapılan Türkiye finallerinde Türkiye 2’incisi olarak büyük bir başarıya imza attı. Samsun Bölge finallerinde 1’inci Olarak Türkiye finallerine davet edilen projeye yaklaşık 8 ay önce başlandı. Amasya’da bulunan 26 adet çeşme ile yok olmuş 9 adet çeşmenin mimari özelliklerinin, fotoğraflarının yer aldığı proje, çeşitli okullarda açılan resim sergileriyle başladı. Çeşme kataloglarının büyük beğeni aldığı projede çeşmelerin Autocat çizimleri, 3D yazıcıdan çıkarılan modelleri, web sitesi, play store uygulaması, çeşmeleri tanıtıcı karekod sistemi ve Amasya çeşmeleri belgesiyle büyük beğeni topladı. Projenin en somut başarısı ise rölöveleri Mimar Emre Boğa tarafından çizilen Kadılar çeşmesinin restorasyonu idi. Bürokratik işlemlerin tamamlandığı restorasyonu Amasya İl Özel İdaresi üstlendi.

Okul Müdürü Ahmet Eren, öğretmen ve öğrencilerimiz Amasya’mız için büyük bir başarıya imza attı. Maddi ve manevi fedakarlıklar bu başarının temelinde yatan en önemli etkendir. Mükemmeli yakalamanın Macit Zeren Fen Lisesinden geçtiğini bir kez daha düşünüyorum” dedi.

Haber: Sinan HARMANCI-Ferhat TUTAK

YORUM YAZ

www.gazetee.com