Hasbahçe denetimden tam not aldı

Haber: Sinan HARMANCI-Ferhat TUTAK

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri yaptıkları denetimler sonucunda Hasbahçe Cafe işletmesine mavi bayrak verdi.

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından işletmelere yönelik periyodik denetimler sonucunda hijyenik ve güvenilir olarak tespit edilen Hasbahçe Cafe İşletmesine mavi bayrak verildi. İşletme Sahibi Mücahit Karabıyık basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelerek, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“Amasya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, işletmelere belirli periyotlarda kılık kıyafet, temizlik gibi konularda denetimler gerçekleştiriyor. Bu uygulama ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri denetimlerinin sonunda bizlere işletmemizin güvenilir ve hijyenik olarak seçildiğini ve mavi bayrak almaya hak kazandığımızı haber verdiler. Bizlerde yetkili mercilerden hak ettiğimiz bu ödülü teslim aldık. Amasyalı hemşehrilerimize bundan sonra ki süreçte de kaliteli, hijyenik hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

MAVİ BAYRAK UYGULAMASI NEDİR?

Gıda güvenliğinin temini, her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin teknik ve hijyenik şekilde üretim, işleme muhafaza, depolama, pazarlama ve halkın gereği gibi beslenmesini sağlamak, üretici ve tüketici menfaatleriyle halk sağlığını korumak üzere gıda üretim ve satış yerlerinin taltif ve teşvik edilmesi ve tüm gıda üretim ve satış yerlerinin güvenilir/kaliteli gıda maddesi üretim ve satışını teşvik etmek için mavi bayrak uygulaması başlamıştır.

Mavi bayrağa sahip işyerleri; gıda güvenliği, hijyen ve kalite açısından tüm şartları en üst seviyede sağlamış olup tüketicilerin gönül rahatlığı ile alış veriş, yeme ve içme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri işletmelerdir.
Mavi Bayrak ile taltif edilecek işyerlerinde; İşyerleri ve işyerlerinin üretimde kullandıkları, üretimini/satışını yaptıkları gıda maddeleri Türk gıda mevzuatında belirtilen şartlara uygun olmalı gıda maddeleri gıda kodeksinde belirtilen genel şartların yanı sıra Üretimin ve/veya satışın niteliğine göre işyerlerinde özel şartlarda aranacaktır.

Uygulamadan Yararlanamayacak işletmeler arasında Yıl içerisinde Türk gıda mevzuatı hükümlerine göre ceza alan işyerleri, ceza alan işyeri sahipleri, Ceza alan sorumlu yöneticilerin sahibi olduğu veya çalıştığı işyerleri, Ağır ceza almış gerçek kişilerin sahip olduğu işyerleri, mavi bayrak ile taltif edildiği halde, mavi bayrak uygulamasına esas genel ve özel şartları yitirdiği tespit edilen işyerleri bulunmaktadır.
YORUM YAZ

www.gazetee.com