Hac kayıtları başladı

AMASYA İl Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu, 2019 Yılında Hacca gidecekler için müracaatların 8 Aralık’ta başladığını belirtti.

2019 yılı hac müracaatlarının 8 Aralık 2018 başlayıp, 14 Aralık Cuma günü mesai bitiminde sona ereceğini belirten İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu,  Açıklamasında şunları kaydetti:  “2019 yılında ilk defa kayıt yaptıracakların ön kayıt işlemleri 08-14 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. İlk defa kayıt yaptıracak vatandaşlarımızdan kişi başına 20 TL. ön kayıt ücreti alınacaktır. Ön kayıt ücreti anlaşmalı bankalardan birine online veya doğrudan yatırabileceklerdir. (Albaraka Katılım Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, PTT) Hac kayıtları T.C. kimlik numarası ile yapılacak olup, yabancı uyruklu olanların kayıtları alınmayacaktır. Vatandaşlarımız ön kayıtlarını elektronik ortamda www.hac.gov.tr adresinde gerekli bilgileri doldurarak veya müftülüklere bizzat müracaat ederek, müracaat formunu doldurmak suretiyle “Oda Tercihli” veya “Otel” konaklama türlerinden birini hac fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak, varsa kuraya birlikte katılmak istediği kişileri belirterek kayıtlarını yapacaklardır. Daha önceki yıllarda hac kaydı olup 2018 yılında hac kurasına katılan kişilerin kayıtları Başkanlığımızca Otomatik olarak yenilenecektir. Kayıt yenileme işlemi Başkanlığımızca yapılanlardan; il/ilçe, konaklama türü ve kura birlikteliklerinde, iletişim (Cep telefonlarındaki) değişiklik talebinde bulunanların, 08-14 Aralık 2018 tarihleri arasında il veya ilçe müftülüklerine müracaat ederek kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Hacı adayları müracaatlarını yaptıktan sonra mağduriyet yaşamamaları için kayıt durumlarını www.hac.gov.tr adresinden sorgulayabileceklerdir. Hac Kuraları 28 Aralık Cuma günü saat: 15:00 te çekilecektir. Kesin kayıtlar ise 02-11 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılacaktır” dedi.

Kesin kayıt hakkı elde edipte çeşitli sebeplerle gidemeyecek olanların yerine ise 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında yedek kayıtların yapılacağını söyleyen Müftü Keşvelioğlu,  “Amasya ilinde hacca kayıtlı olan toplam 12 bin 380 kişi olduğunu, bu sene bu sayıya en az bin kişinin de ekleneceğini tahmin ettiklerini belirtti. Hac, İbadeti İslam’ın şartlarından birisidir. Hem mali, hem de bedeni bir ibadettir. Hac ibadeti, dinen zengin sayılan, durumları ve sağlıkları müsait olanların ömürlerinde bir defa yerine getirilmesi gereken farz bir ibadettir. Ayrıca hac ibadeti, İslam birliği ve kardeşliği için de çok önemlidir. Hz. Peygamberimiz İslam esaslarını sayarken Hac ibadetini de saymıştır. Hac ibadetini yapanlar, Allah’ın rızasını ve hoşnutluğunu kazanmış, bu görevi ifa etmiş olmanın da hazzına nail olurlar” dedi. 2019 Hac kayıtlarının ülkemize, milletimize ve halkımıza hayırlı olmasını Rabbimizden niyaz ediyorum” diye konuştu.

Haber: Sinan HARMANCI

YORUM YAZ

www.gazetee.com