Gelenek Başkan Mehmet Sarı ile Devam Ediyor


Gelenek Başkan Mehmet Sarı ile Devam Ediyor
AMASYA’da, 154 yıllık devam eden gelenek ile her Ramazan ayında iftar ve sahur saatlerinde tarihi Harşena Kalesi’ne çıkarak konser veren Belediye Bandosu, bu yıl da geleneğini sürdürüyor.

Amasya Belediye Bandosu, bu Ramazan ayında da 300 metre yükseklikteki Harşena Dağı’nda, kent merkezinden duyulacak şekilde iftar öncesi konser vermeye başladı. 154 yıldır devam eden bu gelenek kapsamında Belediye Bandosu bugün iftar zamanı da Harşena Dağı’na çıkarak marşlar çaldı.

Bando Şefi Hakan Dinçer (37), “Her sene sahur ve iftar öncesinde kaleye çıkıp görevlerini icra ettiklerini belirterek şunları söyledi; “Biz eski bir geleneğimizi, Amasya Belediyesi Bando Ekibi olarak devam ettiriyoruz, bu kutsal görevi devam ettirdiğimiz için mutluyuz. Halkımızın istedikleri parçaları çalmaya çalışıyoruz. Atalarımızdan aldığımız bu emaneti, elimizden geldiğince sürdüreceğiz ve çocuklarımıza, torunlarımıza devredeceğiz.” dedi.

Ramazan-ı Şerifin burada top atışı ile başladığını ve 154 yıllık bir gelenek olduğunu söyleyen Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Top atışı 1860’lı yıllarda Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından başlatılmıştır. Onun zamanında kaledeki toplar toplatılmış, daha sonra 1 top bırakılmış, anlatılana göre hikmetini sormuşlar, demiş bekleyin görürsünüz demiş, burada baruthanenin bir odasını çevirttirmiş, ramazanı şerif gelince top atışını başlatmış, bizim bildiğimiz hikayesi bu şekildedir. Akşam iftarda bir tane sahurda da üç tane olmak kaydıyla 4 tane top atışımız vardır. 154 yıldır bu gelenek devam ettiriliyor” diye konuştu.

Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından 1865’lı yıllarda iftar ve sahur vakitlerini kent sakinlerine duyurmak üzere kullanılmaya başlanan ramazan topunu, Belediye Başkanı Mehmet Sarı ateşledi.
Haber: Sinan HARMANCI-Ferhat TUTAK
YORUM YAZ

www.gazetee.com