Başkan Sarı’dan Türk kadınları adına Cumhuriyet bayramı etkinliği

Haber: Sinan HARMANCI-Ferhat TUTAK

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Türk milletini ebediyete kadar yaşatmak için 96 yıl önce tarihimizde yeni bir sayfa açtık. Açtığımız o sayfaya kadın-erkek ayrımı yapmadan, sınıfsız, imtiyazsız bir devlet olacağımızı yazdık” dedi.

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Türk Kadınları adına Cumhuriyet Kadınları etkinliği düzenledi. Belediyesi Kültür Merkezi konferans salonunda yaklaşık 500 hanımefendinin katılımı ile gerçekleştirilen programda ilk olarak Amasya’daki kadınların yapmış oldukları yağlı boya ve goblen teknikleriyle yapılan 34 tablodan oluşan resim sergisinin açılışı yapıldı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Cumhuriyet Kadınları adına Gülseval Özkök hanımefendi yaptı.

Ardından söz alan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, konuşmasında şunları söyledi; “Bugün bizim gurur günümüz. Çünkü Türk milletini ebediyete kadar yaşatmak için 96 yıl önce tarihimizde yeni bir sayfa açtık. Açtığımız o sayfaya kadın-erkek ayrımı yapmadan, sınıfsız, imtiyazsız bir devlet olacağımızı yazdık. Aynı zamanda hür ve bağımsız bir şekilde yeniden dalgalandırdığımız al bayrağımızı ebediyete kadar indirmeme kararımızı ilan ettik. İnsanlarımız arasında cinsiyet ayrımı yapmayacağımızı beyan ettik ve özellikle kadınlarımızın haklarını öncelikle koruyacağımızı ifade ettik. Cumhuriyeti bu sebeple seviyoruz. 96 yıldır da aynı inanç ve coşku ile kutluyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN SARI: “MEHMETÇİĞİMİZ, GAVURA UŞAKLIK YAPAN TERÖRİSTLERİ TEPELEDİ”

Kahraman Mehmetçiğin 2016 yılında Fırat Kalkanı Harekâtını gerçekleştirdiğini belirten Başkan Sarı, konuşmasının devamında; “2018 yılının başında da Zeytin Dalı Harekâtı’nı yapan ve ikisinde de gavura uşaklık yapan teröristleri tepelediklerini gördük. 9 Ekim günü başlayan Barış Pınarı Harekâtı başarıyla sonuçlandı. Hepsi aslan parçası olan askerlerimiz yeni bir destan daha yazıyorlar. Yine yüzümüzü güldürecekler. İçlerinde şehitlerimiz var. Gazilerimiz var. Hepsine rahmet, minnet ve şükran borçluyuz. Şehitlerimizin ruhları şâd olsun. Gazilerimize Allah sağlıklı uzun ömürler nasip etsin. Kadın, erkek ayırmadan Cumhuriyetimizi birlikte yaşatacağız. Geleceğimizi birlikte inşa edeceğiz. Amasyalılar olarak bu konuda her zaman en önde gideceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramımızı tekrar kutluyorum. Devlet ve millet olarak geleceğimizin daha güzel olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Programın devamında, Dr. Pelin Atakan hanımefendinin konuşması sonrası, Amasya HOYTAD Bozkurt yiğitleri grubu zeybek oyununu, Kutlubey Koleji öğrencileri ise şahlanış oratoryosu sergilediler. Doç. Dr. Serap Taşdemir hanımefendinin Orta Asya ve Kafkaslardan, Türkiye Cumhuriyeti Devletine kadar tarihte Türk kadını konulu konferansının akabinde Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, emeği geçenlere belge takdiminde bulundu. Programın ardından Amasyalı yazarlar tarafından hazırlanan imza günü programı ile program son buldu.

YORUM YAZ

www.gazetee.com