Ametist taşının geçmişi 5 milyon yıla dayanıyor

AMASYA Orman Bölge Müdürlüğüne ait ‘Ormancılık Müzesi’nde sergilenen ametist taşının geçmişi 5 milyon yıla dayanıyor.

Amasya Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde 2016 yılında devre alınan ve yeni konsept ile ziyaretçilerine açılan ‘Ormancılık Müzesi’nde Ormanla ilgili bütün faaliyetleri, iş ve işlemleri, ormandaki ekolojik hayatı, canlıların hayatını, yangını, bitkilerin hayatını, bitkileri tohumdan itibaren ağaç haline gelmesi ve ormanla ilgili bütün araç ve gereçleri dışında müzede ormanlardan bulunan doğal taşlarda sergileniyor.

 

Amasya Orman Bölge Müdürü Zekeriyya Nane, “Ormancılık müzesi Türkiye’de iki yerde var, Bursa’da ve Amasya’da var, Müzemizin konseptini değiştirdik. Ormanla ilgili bütün faaliyetleri, iş ve işlemleri, ormandaki ekolojik hayatı, canlıların hayatını, yangını, bitkilerin hayatını, bitkileri tohumdan itibaren ağaç haline gelmesi ve ormanla ilgili bütün araç ve gereçleri müzemizde sergiledik” diye konuştu.

 

Amasya Orman Bölge Müdürü Nane, “Ormandaki madenleri, Kayaşları tanıtıyoruz. Ametist taşı çok değerli bir taş, birçok yerde görülemeyecek, bulunamayacak ama genelde bölgemizde bulunan, Ametist taşı Türkiye’de bulunuyor. Ama burada sergilenen taş yurt dışından getirildi. Birazda ziyaretçilerin dikkatini çekmek için, ama 5 milyon yıldan daha fazla bir geçmişinin olduğunu söyleyebilirim. Doldurulmuş hayvanların olduğu odamızda şuan kuş türlerinden bazı hayvanlar var, Tilki, çakal gibi hayvanlarda mevcut ama amacımız ayı, kurt ve ceylan bulup burada sergilemek. Burada da ormandaki yaşamı ziyaretçilere göstermek istiyoruz. Şuan burayı 2017 yılı içerisinde yeniden dizayn etmek suretiyle çalışmalarımız devam ediyor. Ama 2018 yılı içerisinde tam anlamıyla faaliyete geçirmiş olacağız. 2016 yılı verilerine göre, 200 binin üzerinde müzemizi ziyaret eden yerli ve yabancı turist oldu” ifadelerini kullandı.

Haber: Sinan HARMANCI

YORUM YAZ

www.gazetee.com