KÖŞE YAZISI: AMASYA ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ HAKKINDA ŞİKÂYET YAĞIYOR

KÖŞE YAZISI: FERHAT TUTAK

AMASYA ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ HAKKINDA ŞİKÂYET YAĞIYOR

Sevgili okuyucularım;

Bugün konumuz Amasya’daki Özel Halk Otobüsleri…

Son günlerde ihbar hattımıza çokça gelen bir şikâyetten bahsedeceğim sizlere…

İsminin söylenmesini istemeyen bir teyze şöyle diyor;

“ Eşimle birlikte bindiğimiz halk otobüsünde eşim 65 yaş üstü olduğu için kimlik gösterdi, otobüse ücretsiz bindiği için şoförün kötü muamelesiyle karşılaştı. İkimizde otobüste rezil olduk. Çok utandık.”

Yine yaşı genç bir duyarlı kardeşim şöyle diyor; “ Her otobüse bindiğimde otobüs şoförlerinin yaşlı kişilere karşı yaptığı saygısızlıklara şahit oluyorum. Birilerinin bu konuya el atması lazım.”

Yaşlıları duraklarda otobüse almama, duraklarda yaşlılar için durmama, bazı serbest geçiş kartlarına olumsuz müdahale (gazi ve yakınları vb.)…

Ve bunun gibi birçok şikâyet geliyor tarafımıza…

Şimdi kendi yaşadığım bir olayı da anlatıp konuyu bağlayacağım.

Geçenlerde bindiğim 20 kişilik bir halk otobüsünde ayakta seyahat etmeye çalışan 25 kişiden biri olarak etrafı gözlemlerken, duraktan yaşlı bir amca otobüse ön kapıdan bindi. Amca şoförün yanına kadar geldikten sonra cebinden kimlik çıkarmaya çalıştı. Bu sırada otobüse binmek isteyen kişiler kapıda amcanın kimlik göstermesini bekliyor. Şoför bağırarak “ Şu kimliği binmeden hazırla! Bu kadar insanı bekletmeye ne hakkın var! Devam et! Devam et!” Diye bağırdı. (Bu konuda her ne kadar şoförü haklı bulsam da tavrı ve tarzı hiç hoş değildi.)  Amca ve sonradan fark ettiğim arkasındaki eşi utanarak ilerlediler. Sonra ben kafamda kim haklıydı muhakemesini yaparken şoför birden amcaya doğru bağırarak “ sen kimliğini gel göster şimdi bana “ dedi. Amca yerinden kalktı oradan buradan tutunarak zorla yürüye yürüye şoförün yanına gitti kimliğini gösterdi. Şoför şöyle göz ucuyla kimliğe bir baktı sonra kavşağa girdiğinden dolayı tekrar amca bağırarak “Kaç oradan sağ tarafı göremiyorum geç yerine!” diye bağırdı. Amca tekrar o kadar milletin içinde utanarak yerine geçti oturdu. Yolculuk boyunca şöyle bir baktığımda eşi ve kendisi galiba utanmaktandır hiç pencereden içeri çevirmediler başlarını ve tek laf etmediler.

Olaya sert bir müdahalede bulunmamak için zor sabrettim. Ama bu kadar şikâyetin üzerine bir de gözümle gördükten sonra yazmadan duramazdım.

Şimdi buradan tüm vatandaşlara sesleniyorum;

Ücretsiz Ulaşım Yasası

Yönetmelik 28931 sayılı Resmi Gazete ‘ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Düzenleme, engellilere ve 65 yaş üstü kişilere verilecek olan kartları ifade etmektedir. Bu sebeple yönetmeliğe ücretsiz ulaşım yasası adı verilmektedir. Ancak yönetmelikte belediyeler, belediyelere bağlı bulunan işletmelerin 60- 65 yaş arasındaki kişilere ücretsiz ya da indirimli olarak ulaşım imkânı sağladığından bahsedilmektedir. Özel halk otobüsleri (İETT, EGO gibi) bu yaş sınırında olan kişilere ücretsiz ulaşım imkanı sağlamak zorundadır. Bu araçlara devlet tarafından 600 ila 1000 TL arasında bir ücret ödenmektedir. Yani aslında ücretsiz olarak toplu taşıma kullanan kişilerin ücretleri devlet tarafından peşin ödenmiştir. Kart sahibi kişiler araçları kullanmasa da her ay düzenli olarak bedeller otobüs firmalarına ödenmektedir. Büyükşehirlerde bu tutar 1000 – 750 TL arasında olurken, diğer belediyelerde 600 TL civarındadır. Yani Amasya’da toplu taşıma olarak hizmet veren özel halk otobüslerine binen 65 yaş üstü ve diğer özel kartların bedelini devletimiz otobüs başı 600 – 700 TL olarak aylık kendilerine ödüyor. Lütfen kendinizi bedava biniyormuş gibi bir ezik durumun içine sokmayın. Ayrıca otobüs içinde bir hakarete veya kötü muameleye maruz kalırsanız otobüsün plakasını alarak belediyeye şikâyet edin. Bu durumda Amasya Belediyesi kendilerine cezai işlem uygulayacaktır. Yasa gereği tüm otobüslerde sesli kayıt yapıldığını lütfen unutmayalım.

Durumla ilgili eğer tarafınızdan şikâyetler devam ederse bu konuyu haber yaparak gerekli yerlere bizzat ulaştırılmasını sağlayacağımdan da zerre şüpheniz olmasın.

Buradan otobüs şoförlerine de şunları söylemek isterim;

Toplu taşıma araçları kullanmak zordur. Çünkü her türden ve kültürden insanla muhatap olunur. Kurallara uymayanlar olur, başkalarının seyahat hakkına tecavüz edenler olur. Bir bilete otobüsü satın almış gibi tavırlar takınanlar olur.

Ama her ne olursa olsun sabırlı olmak gerekir. İnsanları kırmadan, yaşlılara ve hastalara saygı göstererek bir ulaşım sağlamak, yaptığınız hizmetin ana prensibidir. Ayrıca devletin vermiş olduğu haklara da (65 yaş üstü ücretsiz, serbest kartlar vb..) saygı göstermelisiniz. Her şoför için söylemiyorum, çok beyefendi şoförlere denk geldim ama bazı şoförlerin gerçekten uyarılması gerekiyor.

Önerim; Gizli müşteriler oluşturup halk otobüslerini denetlemek ve gerekli cezai işlemleri uygulamaktır.

Hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum…

Ferhat TUTAK

 

 

 

7 Yorumlar

  1. bektaş 09/04/2019
  2. Otobüscü 10/02/2019
    • admin 10/02/2019
    • ÜMRAN 11/02/2019
  3. husniye 10/02/2019
  4. Can 08/02/2019
  5. ferdi 08/02/2019

YORUM YAZ

www.gazetee.com