Amasya Belediyesi’nden yatırımcılara tam destek

Haber: Sinan HARMANCI-Ferhat TUTAK

AMASYA Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Kente yatırım yapacak işadamlarından ruhsat, çöp, tabela vergisi ve su ücreti alınmayacağını açıkladı.

Merkez Yeni sanayi bölgesine, İstanbul Elçin tekstil firması tarafından yakın zamanda açılacak fabrikayı yerinde inceleyen Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Başkan Başdanışmanı Ahmet Yenihan, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, firma sahibi Osman Eken’den son durum hakkında bilgi aldılar.

Bugün, daha umutlu ve daha mutlu bir günde olduklarını kaydeden Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, konuşmasında şunları kaydetti; “Bugün fabrikanın son halini inceliyoruz. Bundan bir ay önce geldiğimizde, gördüğünüz bu mekan, tam bir harabe, içine insanların girmekte korktuğu bir mekandı. Bugün ise buradaki özelliği ve güzelliği görüyorsunuz. Yatırımcımız besmeleyi şerifi çekti, hayırlısıyla 10-15 gün içerisinde 200 kişi ile üretime başlıyor. Bu manada biz Amasya Belediyesi olarak her türlü imkan ve desteği sağlamak üzere kendilerine söz verdik. Seçim döneminde Amasyalı hemşerilerimize bahsettiğimiz 2 bin 500 kişiye iş istihdamı sözümüzün ilk adımını atmış bulunuyoruz. Yılsonuna kadar 600-700 kişi bu fabrikadan geçimini sağlayacak. Bu atılım bizim vatandaşlarımıza verdiğimiz sözün tutulacağının bir göstergesidir. Yatırımcılara buradan sesleniyorum; Belediye olarak ruhsat, çöp, tabela vergisi ve su ücreti alınmayacak, yeter ki siz istihdam sağlayın, Amasya’nın insanına ekmek verin. Biz belediye olarak, hangi nokta da elimizde imkanlar varsa, onları sizin için seferber ediyoruz. Ben Belediye Başkanı Mehmet Sarı olarak tan kardeşimizi hem kendim, hem de Amasya Belediyesi olarak her türlü destekçisiyiz” dedi.

Amasyalı hemşerilerimize hizmet etmek, onlara istihdam sağlamak ve bu bölgeye yatırım yapmak için geldiklerini kaydeden Elçin Tekstil firma sahibi Osman Eken, “Buraya kurmuş olduğumuz fabrika 4 bin 500 metre karelik alan üzerinde faaliyet gösterecek”.

Bu fabrikanın iki türlü maliyetinin olduğunu belirten Eken, Açıklamasının devamında şunları söyledi; “İlk olarak bina maliyetine 1,5 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik. İkinci olarak ise faaliyet alanı olan fabrika içerisinde kullanacağımız makinelerimiz ve diğer bölümler için ise 4-5 milyon lira civarında bir yatırım yaptık. Yani toplamda Amasya’mıza 7,5 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

FABRİKADA İLK ETAPTA 250 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

İlk etapta doğru işler yapabilmek adına kademeli bir yol izleyeceklerini ifade eden Osman Eken, “250 kişi ile başlayacağımız bu yolculukta, işyerine adapte olup, üretim başladıktan sonra firmamız güçlendikçe, her ay kademeli olarak belirli sayıda alım yaparak, 600-700 arkadaşımıza burada iş istihdamı sağlamış olacağız. Tesisimizde konfeksiyon üretimi yapacağız ve tesis; Baskı, kesim, dikim, ütü-paket ve sevkiyat bölümlerinden oluşacak. Burada yapılan ürünler, paketlenip, sevk edildiğinde lojistik firmalar aracılığıyla müşterilerimize ulaşarak, direkt satışa sunulacak” şeklinde konuştu.YORUM YAZ

www.gazetee.com