900 yıllık mumyalar görenleri şaşırtıyor

AMASYA Müzesi’nde sergilenen ve 14’üncü yüzyılda İlhanlılar döneminde Vali olarak görev yapan Anadolu Nazırı Şehzade Cumudar, Amasya Emiri İşbuğa Noyin, Amasya’da hükmetmiş Pervane Bey, eşi ve çocuklarına ait olduğu belirtilen mumyalar, görenleri şaşırtıyor.

 

Amasya Müzesi’nde bulunan ve Türkiye’nin en zengin mumya koleksiyonunun olduğu 800-900 yıllık mumyalara ilgi her geçen gün artıyor. Müzede sergilenen mumyaların 14’üncü yüzyılda İlhanlılar döneminde Vali olarak görev yapan Anadolu Nazırı Şehzade Cumudar, Amasya Emiri İşbuğa Noyin, Amasya’da hükmetmiş Pervane Bey, eşi ve çocuklarına ait olduğu ifade edildi.

 

Amasya Müzesi’nde görevli arkeolog -sanat tarihçisi Muzaffer Doğanbaş, tıp alimi Hacı Paşa’nın 1380 tarihli Şifa-ül Eksan ve Deva-ül Arap isimli eserinde mumyalama sanatında çeşitli ilaçlar kullanıldığını söyledi. Arkeolog Muzaffer Doğanbaş, “Mumyalamada kullanılan maddeler arasında soğan ve bal var. Kaynakların bize verdiği bilgilerden bunu anlıyoruz. Bunların dozları ve kullanım miktarları değişebilir. Saf ve karışım haliyle olabilir” diye konuştu. Amasya Müzesini hafta içi 600, hafta sonu 2 bin kişinin ziyaret ettiği belirtildi.

Haber: Sinan HARMANCI

YORUM YAZ

www.gazetee.com